Rūšių atsiradimas: pakuotės

Pakuotės, kaip ir gyvybės formos, kilo iš kelių primityvių grupių – stiklo, plastiko, popieriaus ir metalo. Tačiau evoliucionavus technologijoms, sudėtingėjo ir pakuočių sudėtis. Dabar galima atrasti daugiasluoksnių ir kombinuotų pakuočių. Susipažinkite su visomis:

Pagal paskirtį:

Prekinė (pirminė) pakuotė

Tai tokia pakuotė, į kurią supakuotas produktas. Jei ją pažeistume, dažniausiai pažeistume ir patį gaminį. Pvz.: vandens buteliukas, duonos maišelis, sausainių pakelis.

01

Grupinė (antrinė) pakuotė

Tai pakuotė, kuri sugrupuoja keletą vienodų prekių ir kurią galima nuimti nepažeidus pirminės pakuotės. Pvz.: plėvele apsukti vandens buteliai, daugkartinio naudojimo plastikinė gėrimų dėžė, kramtomųjų gumos pakelių dėžutė.

02

Transporto (tretinė) pakuotė

Tai pakuotė, kuri palengvina supakuotų prekių gabenimą ir apsaugo jas nuo pažeidimo. Pvz.: medinės paletės, taip pat plėvelė, kuria apsukama grupė produktų, juos gabenant ant palečių.

03

Pagal sudėtį:

Paprastoji pakuotė

Tai pakuotė, pagaminta iš vienos medžiagos, pavyzdžiui stiklo, plastiko, metalo ar popieriaus.

01

Kombinuota pakuotė

Tai pakuotė, sudaryta iš skirtingų medžiagų, kurios viena nuo kitos negali būti atskirtos rankomis. Pvz.: kavos pakelis, kai pakuotė pagaminta sulydžius plastiką ir metalinę foliją, pieno ar sulčių pakuotės, pagamintos sulydant popierių, plastiką bei foliją.

02

Sudėtinė pakuotė

Tai pakuotė, sudaryta iš skirtingų medžiagų, kurios viena nuo kitos gali būti atskirtos rankomis. Pvz.: popierinė saldainių dėžutė, aptraukta nuo braižymosi apsaugančia plastikine plėvele.

03

Pagal naudojimo dažnumą:

Vienkartinė pakuotė

Tai pakuotė, kuri yra skirta vienkartiniam panaudojimui, o pakuotė po to yra išmetama, pvz.: vienkartiniai puodeliai ir stiklinės, stikliniai buteliai.

01

Daugkartinė pakuotė

Tai pakuotė, kuri gali būti naudojama daugiau kaip vieną kartą, pvz.: gėrimų statinės ar plastikiniai buteliai, kurie yra išplaunami ir vėl papildomi.

02

Pagal medžiagą, iš kurios pagaminta pakuotė

Stiklinė

Iš stiklo dažniausiai gaminami įvairiausi buteliai, stiklainiai. Priklausomai nuo medžiagų, kurių pridedama pakuotės gamybos metu, stiklas gali būti įvairiausių spalvų, kurių dažniausios – bespalvė, žalia ir ruda. Stiklas yra itin draugiška žaliava aplinkai, kadangi gali būti perdirbama 100% neribotą kiekį kartų, neprastėjant jos kokybei. Jei stiklinė pakuotė yra gaminama iš stiklo duženų, energijos sąnaudos yra maždaug 35% mažesnės, 50% sumažinama vandens tarša bei oro tarša: perdirbus 1000 tonų stiklo, sutaupome iki 315 kg anglies dioksido, kuris būtų išsiskyręs gaminant gaminius iš naujų žaliavų. Šiuo metu Liteuvoje stiklą perdirba 7 įmonės. Stiklines pakuotes rūšiuoti galima jas išmetant į žaliąjį stiklo konteinerį.

Kaip perdirbamas stiklas?
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.