Verslui bei pakuočių atliekų tvarkytojams – nauji reikalavimai: kokių pokyčių laukti?

Reikalavimai pakuočių gamintojams bei importuotojams ir pakuočių atliekų tvarkytojams vis griežtėja. Šiuo metu Europos Komisija svarsto naują Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl pakuočių ir pakuočių atliekų, kuris numato reikalavimų perdirbamoms ir neperdirbamoms pakuotėms, daugkartinio panaudojimo, pakuočių ir konteinerių ženklinimo pokyčius.

2023-11-29

Reikalavimai pakuočių gamintojams bei importuotojams ir pakuočių atliekų tvarkytojams vis griežtėja. Šiuo metu Europos Komisija svarsto naują Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl pakuočių ir pakuočių atliekų, kuris numato reikalavimų perdirbamoms ir neperdirbamoms pakuotėms, daugkartinio panaudojimo, pakuočių ir konteinerių ženklinimo pokyčius.

Šį reglamentą patvirtinus Briuselyje, jame numatyti pokyčiai netruks atsidurti ir nacionaliniuose Lietuvos teisės aktuose, todėl pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ pardavimų vadovės Jūratės Kuzmarskienės teigimu, pradėti aktyviai ruoštis turi ir mūsų šalyje veikiantys verslai.

Visgi, kartu su šiuo Reglamentu, Lietuvoje įsigalios Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimai, kuriuos įgyvendinus keisis pakuočių užduotys, o gauti mokestinę lengvatą bus sudėtingiau.

Mokesčių lengvata – tik už perdirbimą

2025 metais Lietuvoje turi įsigalioti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimai. Bene daugiausiai dėmesio juose skiriama neperdirbamoms pakuotėms – įmonės, kurios jas naudos, nebegalės pasinaudoti lengvata ir mokesčius mokės pagal valstybinį tarifą.

„LR Vyriausybės nustatytas pakuočių kiekis procentais, skaičiuojamas nuo išleisto į vidaus rinką užpildytų pakuočių kiekio, kuris turi būti perdirbtas ir (ar) panaudotas energijai gauti yra vadinamas pakuotės užduotimis. Nuo 2025 metų jose liks tik perdirbimas, vadinasi, už energijai gauti panaudotas pakuočių atliekas mokestinė lengvata nebebus suteikiama“, – pokyčius pristato J. Kuzmarskienė.

Ji aiškina, jog anksčiau įmonėms reikėdavo pateikti dokumentus, įrodančius, kokia dalis pakuočių buvo panaudota energijai gauti.

Kalbant apie perdirbimą, Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimuose numatyta, jog plastikinės, kombinuotos bei PET pakuotės turės būti surenkamos ir perdirbamos 100 proc. Užduoties neįvykdžius, įmonės bus atleidžiamos nuo mokesčių už tais metais surinktą ir perdirbtą kiekį.

J. Kuzmarskienė atkreipia dėmesį, jog, deja, pakuočių apskaitos organizacijose ne visuomet būna tikslios, o kadangi pasiekti maksimalią ribą atrodo itin sunkiai įgyvendinama užduotis, klaidos ateityje gali stipriai atsiliepti užduočių vykdymui ir iškreipti duomenis. Taip pat apskaitant pakuotes itin svarbu teisingai nurodyti ji perdirbama ar ne. Ekspertės manymu, įsigaliojus įstatymų pakeitimams, apskaita pareikalaus dar didesnio atidumo.

Galiausiai sumoka galutinis vartotojas

„Žaliojo taško“ atstovės J. Kuzmarskienės teigimu, dalis įmonių negalės pasinaudoti mokesčių lengvatomis dėl gaminamų pakuočių specifikos: „Pavyzdžiui, daugelis mėsos bei kitokių maisto produktų, siekiant kuo ilgiau išlaikyti jų šviežumą, yra pakuojami į kombinuotą daugiasluoksnę plastiko pakuotę, kuri laikoma neperdirbama. Pasikeitus įstatymui, mokestis už tokią pakuotę gamintojams ir importuotojams išaugs, jie negalės pasinaudoti lengvata. Žinoma, galiausiai už tai sumokės galutinis vartotojas.“

Šiuo metu perdirbamomis pakuotėmis yra laikomos visos vienalytės ir tos kombinuotos, kurios turi gamintojo ar atliekų tvarkytojų patvirtinimą dėl galimybės perdirbti jas Europos Sąjungoje (ES). Nors, anot J. Kuzmarskienės, dabar rinkoje naudojamos maisto ar, pavyzdžiui, drėgnų servetėlių pakuotės yra inovatyvios, kad išlaikyti produkto ilgaamžiškumą,  jos teigimu, kol kas nėra įmanoma jas padaryti vienalytes.

„Dabartiniu metu įmonės naudojosi mokesčio lengvata, dauguma rinkosi pakuotę, negalvodami, ar ji bus perdirbama, tačiau išaugę mokesčiai už neperdirbamą pakuotę ir įsigaliojantys nauji reikalavimai, situaciją turėtų pakeisti iš esmės. Įmonės bus dar labiau motyvuotos ieškoti alternatyvų, kad pakuotės būtų perdirbamos“, – pastebi ekspertė.

J. Kuzmarskienė teigia, kad pakuočių perdirbimui ruošiamasi ne tik įstatymų lygmenyje. „Gyventojai šiuo metu gausiai aprūpinami rūšiavimo konteineriais, todėl tikimąsi, kad tai dar labiau palengvins atliekų rūšiavimą. Tuo tarpu atliekų tvarkytojai ES ir Lietuvoje įsigyja pažangias rūšiavimo ir perdirbimo linijas pagal naujausias technologijas, kad perdirbimo procesas taptų sklandesnis“, – dabartine atliekų tvarkymo situacija dalijasi ekspertė.

Vienodas ženklinimas visoje ES

Visgi, J. Kuzmarskienės manymu, šiuo metu ES galiojanti nuostata, jog visos vienalytės pakuotės yra perdirbamos, nėra visai teisinga, nes įtakos perdirbamumui turi ir daugiau veiksnių, tokių kaip pigmentai, medžiagos spalva ir užterštumas. „Kartu su nauju Reglamentu šis klausimas bus iš dalies išspręstas – procentais bus numatyti lygiai, kuri pakuotė gali būti perdirbama. Apie tai informaciją pateiks auditoriai, atsiras pakuočių registras arba pasai.“

Živilė Ramoškienė, MB „Ecogrant“ atstovė, akredituota RecyClass auditorė Europos Sąjungai papildo, jog Reglamento pasiūlyme yra numatyta kiekvienos plastikinės pakuotės perdirbamumo lygį vertinti klasėmis nuo A iki C, kuomet A – daugiau arba lygu 95 proc., B – daugiau arba lygu 85 proc., o C – daugiau arba lygu 70 proc.

„Pakuotės, kurių perdirbamumo lygis bus mažesnis nei 70 proc. bus laikomos neperdirbamomis ir nuo 2030 m. jų nebus galima tiekti ES rinkai. Siekiant nustatyti šį lygį, bus vertinamas labai platus spektras pakuotės kriterijų – nuo svorio, specifinių medžiagos savybių iki surinkimo ir rūšiavimo srautų egzistavimo konkrečioje šalyje narėje bei perdirbimo efektyvumo ir būdo. Tikėtina, kad šios perdirbamumo klasės privalės atsispindėti pakuotės ženklinime, kad palengvintų vartotojams pasirinkimą ir skatintų gamintojus bei importuotojus ieškoti geriausių pakuotės sprendimų nuo pačio pirmo pakuotės kūrimo žingsnio“, – pristato Ž. Ramoškienė.

RecyClass auditorė priduria, jog Reglamente siūloma pagal pakuotės klases taikyti ir skirtingus pakuotės mokesčius. Jos teigimu, gera žinia, kad šiandien gamintojai jau gali sertifikuoti savo pakuotes RecyClass perdirbamumo sertifikatu, kurio metodika remiasi Reglamentas, ir būti matomi savo klientams sertifikuotų įmonių sąraše.

Svarstomame dokumente nemažai dėmesio skiriama ir perdirbto plastiko panaudojimo naujuose gaminiuose užduotims. Taip pat planuojama, kad priėmus Reglamentą, supaprastės tiek vienkartinių, tiek daugkartinių pakuočių bei konteinerių ženklinimas – vartotojui jis bus nesunkiai suprantamas ir vienodai taikomas visoje ES.

„Europos Sąjunga pakuočių perdirbimo klausimu yra iškėlusi išties ambicingus tikslus – siekiama, kad iki 2030 metų visos rinkoje esančios pakuotės būtų perdirbamos. Ir tai tik vienas žingsnių, kuriuos kartu žengiame link klimatui neutralaus žemyno 2050 metais“, – apibendrina J. Kuzmarskienė.


Taip pat skaitykite:

Gyventi tvariau Kauno rajone vaikai mokysis nuo darželio

2024-09-02

Savivalda turės geriau informuoti žmones apie atliekų rūšiavimą

2024-08-23

Birštono kurorto svečiai galės paprasčiau rūšiuoti atliekas

2024-07-25
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.