Pomėgis, kuris skatina kurti ir taupyti gamtos išteklius
Aplinkosauginė iniciatyva „Kita forma“ šiais metais mokinius kviečia atskleisti savo kūrybinius gabumus. Jei namie ar mokykloje prisikaupė futbolo kamuolių, sulūžusių instrumentų, nebaigtų piešinių ar kitų senokai pamirštų daiktų – visi jie gali tapti naujo pomėgio pradžia, o ne priekaištingai dūlėti namų ar mokyklos rūsių kampuose. Nauda dviguba – nereikalingi daiktai neužims vietos ir galva nesisuks nuo minčių, kur juos išmesti, o vaikai galės save realizuoti, kurti ir atrasti pomėgį, kuris ateityje gal būt nulems ir jų profesiją.
„Atliekų problema – ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio iššūkis. Konkursas „Kita forma“ skatina mąstyti ekologiškai, būti draugiškiems gamtai, o svarbiausia, visa tai persipina su kūryba. Mokiniai ne tik supažindinami su gamtosaugos ir rūšiavimo pagrindais, bet ir antrinėmis žaliavomis bei skirtingomis jų rūšimis. Taip atrandamos pakartotinio vartojimo galimybės. Kiekvienais metais džiugiai tampame šio projekto dalimi“, – įsitikinusi didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos specialistė Asta Burbaitė.
Dalyvaudami „Kitos formos“ konkurse mokiniai pasitelkę randamus medžiagų likučius bei nereikalingus daiktus juos vėl paverčia naudojamomis namų ar mokymo įstaigų dekoro detalėmis, interjero akcentais, aksesuarais, baldais, žaidimais, dovanomis ar kitais jų pačių sukurtais daiktais. „Dalyvių skaičius kasmet auga. O smagiausia, kad būdami draugiški gamtai, vaikai atranda naujus pomėgius, kurie verčia juos šypsotis. Be to, dažnas savyje atranda juvelyro, baldininko, dizainerio ar inžinieriaus gyslelę“, – sako renginio organizatorė, VšĮ „RV Agentūra“ vadovė, ekologijos ekspertė, Vaida Griškevičienė.
Reikalingas geras pavyzdys
Vaikams reikalingas ir mokytojų bei tėvų paskatinimas, nukreipimas tinkama linkme. Paprastas patarimas vaikui gali tapti naujo projekto pradžia, o, svarbiausia, leisti suprasti, kad jis ženkliai prisideda prie gamtos resursų saugojimo bei sužinoti, kas yra žiedinė ekonomika, kodėl svarbu rūpintis mus supančia aplinka. Todėl šiemet „Kitos formos” projekte bus surengto trys konferencijos mokytojams. Spalio 1 dieną – Klaipėdoje, spalio 11 – Vilniuje ir spalio 16 dieną – Kaune. Jie ne tik klausys paskaitų apie gamtos resursų išsaugojimą, o kūrybinėse dirbtuvėse mokysis antram gyvenimui prikelti senokai nebenaudojamus daiktus ar nebereikalingas medžiagas.
Dalyvaus konkurse ir turės savo festivalį
Grįžę į mokyklas ar darželius – pedagogai galės dalytis įgytomis žiniomis su vaikais. Visi jie kviečiami dalyvauti šiemet jau septintą kartą vyksiančiame „Kitos formos” konkurse, jis vyks nuo rugsėjo 9 iki spalio 25 dienos. Pernai dalyviai nustebino patys save: pasirodo, nereikalingi daiktai gali virsti kėdėmis, papuošalais, bičių aviliais, paltais, žaislais ir kitais originaliais kūriniais. Visi sprendimai priimti siekiant būti draugiškiems gamtai. Konkursas kviečia per mėnesį pažadinti kūrybiškumą ir pagaminti po eko objektą ar edukacinį žaidimą. 8 išradingiausiai ir geriausiai pasirodžiusios komandos bus apdovanotos prizais, geriausi darbai bus eksponuojami parodoje A. Mickevičiaus bibliotekoje.
„Žmonių edukacija yra raktas į visokeriopą sėkmę. O būtent tokios iniciatyvos kaip „Kita forma“ yra šio rakto dalis. Skatinimas nuo mažų dienų domėtis ir suprasti ne tik vietinės reikšmės, bet globalias problemas, padeda suvokti kolektyvinių sprendimų svarbą. Aplinkosaugos temos kontekste svarbu suvokti, kad tik kolektyvinių pokyčių dėka galima pasiekti pasikeitimų, todėl „Kitos formos“ įtraukimas visos mokyklos bendruomenę būtent prie tokių pokyčių ir prisideda“, – sako Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.
Konkurse dalyvavusios ugdymo įstaigos lapkritį susitiks „Kitos formos“ festivalyje. Jis lyg idėjų mugė skatins vaikus pasidalyti gerąją patirtimi ir suprasti, kad pomėgis ar linksmybės gali būti draugiškos gamtai. Mokinių ne tik lauks tvarios ekologijos prizai, bet ir įvairios edukacinės dirbtuvės ir paskaitos
Dalintis