Svarbi žinia gamintojams ir importuotojams privengiantiems naudotis GPAIS sistema

Lietuvoje jau daugiau nei 5-ius metus veikia vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema GPAIS. Nors joje užsiregistruoti ir vesti apskaitą turi visi gamintojai ir importuotojai, Lietuvos rinkai tiekiantys supakuotas prekes ar išvežantys jas iš Lietuvos teritorijos, kol kas vis dar yra ir nemažai delsiančių tą daryti.

2023-11-21

Lietuvoje jau daugiau nei 5-ius metus veikia vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema GPAIS. Nors joje užsiregistruoti ir vesti apskaitą turi visi gamintojai ir importuotojai, Lietuvos rinkai tiekiantys supakuotas prekes ar išvežantys jas iš Lietuvos teritorijos, kol kas vis dar yra ir nemažai delsiančių tą daryti.

Pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ aplinkosaugos ekspertė Vilma Samulėnienė ragina įmones kuo greičiau pradėti vesti pakuotės apskaitą GPAIS. Anot ekspertės, nuo 2025 metų apskaitos GPAIS sistemoje nevedantys gamintojai ir importuotojai Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) nebegalės pateikti deklaracijų ir susimokėti privalomų mokesčių, todėl ji pateikia argumentus, kodėl delsti – nereiktų.

Nebegalės sumokėti mokesčių

Planuojama, kad 2025 metais atsiras nauja funkcija – GPAIS sistema pagal apskaitoje pateiktus duomenis leis formuoti deklaracijas, pagal kurias VMI tiesiogiai apskaičiuos mokesčius, o formos FR0524 nebeliks.

„Tos įmonės, kurios GPAIS sistemoje neves apskaitos, nuo 2025 metų negalės pateikti deklaracijų ir susimokėti reikiamų mokesčių VMI, todėl pradėti ruoštis svarbu jau šiandien“, – teigia V. Samulėnienė ir atkreipia dėmesį, jog tai yra Aplinkos apsaugos agentūros kuruojama sistema, kuri nėra sujungta su organizacijų duomenų sistemomis, todėl „Žaliajam taškui“ duomenis teikti vis tiek reikės atskirai.

Įvesti reikia trejų metų senumo duomenis

V. Samulėnienė atkreipia dėmesį, jog tie, kurie iki šiol GPAIS sistemoje nevedė apskaitos, darbo turės nemažai. Anot ekspertės, apskaityti ir sutvarkyti duomenis reiks nuo 2020 metų, kadangi mokestinis patikrinimas gali būti vykdomas ne tik už einamuosius metus, bet dar trejus metus atgal.

„Užsiregistruoti GPAIS – Gamintojų ir importuotojų Sąvade – reikia ne vėliau kaip 1 darbo dieną prieš pirmą kartą Lietuvos Respublikos vidaus rinkai patiekiant atitinkamus gaminius ar juos išvežant iš Lietuvos Respublikos teritorijos. Tuomet svarbu suvesti išleidžiamus į rinką prekinius vienetus, jiems priskiriamas pakuotes ir kas ketvirtį vesti pakuotės apskaitą bei formuoti suvestines, o metų gale suformuoti ir pateikti ir metinę ataskaitą. Vien savo apskaitos programose ar „Excel“ apskaitos vesti neužtenka“, – kaip naudotis sistema pristato ekspertė V. Samulėnienė.

Ji priduria, jog nuo šios apskaitos, nuo reikalavimų gamintojams ir importuotojams, kurie tiekia pripildytas pakuotes, atleidžiamos tik tos įmonės, kurios yra ne PVM mokesčio mokėtojos. Išimtis taikoma toms per ataskaitinį laikotarpį įmonės importuotoms prekėms (supakuotiems gaminiams), kurios pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą neapmokestinamos importo PVM . Visi kiti, tiekiantys į Lietuvos rinką užpildytas pakuotes ar jas eksportuojantys, turi apskaityti visas pakuotes GPAIS sistemoje ir pagal metinių ataskaitų duomenis pateikti VMI deklaracijas FR0524.

Įmonės, kurios Lietuvos rinkai tiekia iki 0,5 t visų pakuočių, taip pat privalo vesti apskaitą GPAIS. Jos yra atleidžiamos tik nuo mokesčio, bet ne nuo registracijos ir apskaitos vedimo GPAIS.

Pasitikrinkite, ar neliko klaidų

Aplinkosaugos ekspertė V. Samulėnienė pastebi, jog 2022 m. pradžioje vyko atnaujinimo darbai ir GPAIS sistema buvo laikinai sustabdyta. Tuo metu įmonės joje neturėjo vesti apskaitos, tačiau buvo tokių, kurios ir toliau tai darė. Ji pažymi, jog atnaujinus GPAIS, keitėsi kai kurie pakuočių kodai, todėl dalies įmonių ketvirtinėse ataskaitose galėjo likti klaidų, kurias reiktų sutvarkyti.

„Pavyzdžiui, metalinė pakuotė pernai buvo išskirstyta į dvi rūšis – aliuminę ir juodųjų metalų, o skirtingų rūšių kombinuotos pakuotės atsidūrė po vienu kodu. Įmonių atstovai turėtų atnaujinti registraciją ir atidžiai pasitikrinti, ar neįsivėlė klaidų, – pataria ekspertė ir priduria, jog daugiausiai neaiškumų gali kelti metalinės pakuotės. – Kombinuotų pakuočių kodus į vieną pakeitė pati Aplinkos apsaugos agentūra, tačiau aliuminės pakuotės sistemos buvo priskirtos prie juodųjų metalų, todėl įmonės turi pačios išsitaisyti šią klaidą.“

Pakuotės apskaita supaprastėjo

V. Samulėnienė prisimena, jog 2018 metais atsiradusi GPAIS sistema išties daugelį išgąsdino. Iš pradžių sistema buvo neaiški bei visiškai nepatogi, trūko elementarių funkcijų, ataskaitų, kad būtų galima pasitikrinti duomenis. Tačiau per visus šiuos metus ji gerokai patobulėjo, tapo patogesnė, atsirado įvairios funkcijos, integracijos, padaugėjo ataskaitų. Šiuo metu pastabas dėl sistemos atnaujinimų gali teikti tiek atliekų surinkėjai ir tvarkytojai, tiek gamintojai bei importuotojai.

Tuo metu, kai 2022 metais vyko GPAIS atnaujinimo darbai, kai kurios įmonės dalinosi patirtimi, jog pakuotės apskaitą  vesti GPAIS jau paprasčiau ne įmonės viduje.

„Labai svarbu suformavus pakuotės apskaitos ketvirčių ataskaitas GPAIS nepamiršti jas patvirtinti, o metų gale iki vasario 19 d. suformuoti ir pateikti metinę ataskaitą, kurios pagrindu teikiami duomenys deklaracijai FR0524. Kadangi prie sistemos jungiasi ir gamintojai, ir tvarkytojai, ir Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai, dar vienas sistemos privalumas – pastariesiems tampa lengviau pamatyti neatitikimus ir atlikti reikiamus įmonių patikrinimus“, – pažymi aplinkosaugos ekspertė ir pateikia pavyzdį, jog metinės ataskaitos ir VMI pateiktos deklaracijos neatitikimas gali būti signalas, jog pakuotės apskaita vykdoma neteisingai ir įmonėje reikalingas auditas.


Taip pat skaitykite:

Almontas Kybartas. Lietuviai niekada nenuskris į kosmosą

2024-11-06

Surinkimo, paruošimo naudoti ir naudojimo paslaugų pirkimo konkursas

2024-09-19

Gyventi tvariau Kauno rajone vaikai mokysis nuo darželio

2024-09-02
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.