Sportininkai priėmė iššūkį: Vilniaus maratoną žada nubėgti su 10 kg sveriančia atliekų kuprine

2022-09-08

Jau šį sekmadienį vyksiančiame Vilniaus maratone išvysite neįprastą bėgikų būrį iš Kauno, kurie vedami trenerės Eglės Stankūnės, sieks atkreipti visuomenės dėmesį į atliekų rūšiavimo problemą mūsų šalyje – jie priėmė iniciatyvos „Misija: švari vasara ‘22“ mestą iššūkį ir maratoną žada nubėgti su 10 kg sveriančia „Atostogų atliekų“ kuprine.

Šią vasarą ši kuprinė drauge su misijos dalyviais apkeliavo net 10 regioninių parkų, kur buvo vykdomos gamtos švarinimo akcijos, o poilsiautojai raginami susirinkti ne tik savo, bet ir kitų neatsakingai paliktas šiukšles gamtoje. Visiems sugrįžus po ilgų vasaros atostogų iš įvairių gamtos kampelių, „Atostogų atliekų“ kuprinė simboliškai sugrįžta į Vilnių, kur dar vasaros pradžioje ir startavo gamtos švarinimo iniciatyva.

Svarbi žinutė visuomenei 

8-ių bėgimo entuziastų iš Kauno „I RUN LT“ komanda žada daugiau nei 42 km trasą nubėgti draugiškai pasidalindami „Atostogų kuprinės“ našta ir kartu perduoti žinią visuomenei – kad dėl neatsakingo elgesio gamtoje, mes jai darome didžiulę žalą.

Būtent toks kuprinės svoris, anot iniciatyvos organizatorių, pasirinktas neatsitiktinai. „Remiantis „Eurostat“ duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sugeneruoja apie 500 kg atliekų. Skaičiuojant, jog daugelis žmonių kasmet atostogauja bent savaitę, vienas žmogus per atostogas gali sukaupti net apie 10 kg atliekų, kurios neatsakingai paliktos atsiduria net ir valstybės saugomuose parkuose“, – teigia iniciatyvos organizatorė, pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė. Anot jos, dėl šios priežasties bėgikai buvo pakviesti kartu su kitais dalyviais išbandyti jėgas maratone užsidėję šią simbolinę 10-ies kg gamtos naštą.

Drauge su komanda iššūkį priėmusi bėgimo entuziastė, trenerė  E. Stankūnė neslepia, kad jos treniruojamą „I RUN LT“ komandą labiausiai vienija aistra bėgimui, tačiau jiems ne mažiau svarbu ir tai, kokį poveikį daro aplinkai, o bėgimas gryname ore – maloniausias. „Esame komanda, kurią vienija meilė judesiui, skaniam maistui, o taip pat – ir grynam orui bei švariai gamtai, todėl ir šis nelengvas iššūkis nubėgti maratoną užsidėjus 10 kg svorio kuprinę, pilną atliekų, mums pasirodė prasmingas“, – kodėl priėmė iššūkį pasakoja bėgikė ir pažymi, jog kiekvienam turėtų būti svarbu rūpintis ne tik savimi, bet ir jį supančia aplinka.

Kvies visuomenę pasimatuoti „Atostogų atliekų“ kuprinę

„Atostogų atliekų“ kuprinę, kuri apkeliavo Lietuvos regioninius parkus, sukūrė „Replastico2“ iniciatyvos autorė, plastikinius maišelius kūrybai naudojanti architektė Laura Petruškė. Kuprinei gaminti panaudota maždaug 200 plastiko maišelių – lygiai tiek, kiek vidutiniškai per metus tenka vienam gyventojui.

Išvysti ją savo akimis ir išbandyti jėgas matuodamiesi – užsidėti ant pečių svorį, kurį dalis žmonių kiekvieną vasarą asmeniškai užkrauna gamtai, bus kviečiami ir renginio dalyviai. Visi norintys taip pat galės įvertinti savo žinias rūšiavimo turnyre, lauks prizai ir dovanos.

Vilniaus maratone – ir iniciatyvos rezultatai

Siekdama atkreipti dėmesį į tai, kad atostogų metu taip pat svarbu ne tik susirinkti savo bei pakelti svetimą šiukšlę, bet būtina surinktas atliekas dar ir tinkamai rūšiuoti, „Žaliojo taško“ komanda iniciatyvą „Misija: švari vasara ‘22“ vykdė visus tris vasaros mėnesius, o jos rezultatai – kokios populiariausios šiukšlės regioniniuose parkuose, kiek tonų šiukšlių surinkta ir kiek žingsnių nueita švarinant gražiausius Lietuvos gamtos kampelius, pajūrį, upių ir ežerų pakrantes – bus  pristatyti Vilniaus maratone.

Per vasarą atostogaujantiesiems Lietuvos regioniniuose parkuose iniciatyvos komanda parengė net 30 išskirtinių maršrutų ir 10 tvaraus vasarojimo kelialapių po veiklos 30-metį švenčiančius Lietuvos regioninius parkus, kuriuose lankantis dalyvių laukė nemokamos pramogos – populiariausi stalo ir lauko žaidimai, pagaminti iš antrinių žaliavų, žinių patikrinimas rūšiavimo turnyruose, atliekų perdirbimo ekspozicijos, edukacijos, fotosesijos ir dovanos už įveiktus žingsniavimo bei gamtos išlaisvinimo nuo šiukšlių iššūkius su vaikščiojimo programėle.


Taip pat skaitykite:

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08

Ar gyventojai išlaikytų atliekų rūšiavimo egzaminą? Patikrino atlikdami tyrimą

2024-05-02

Alytiškiai – vieni geriausiai rūšiuojančių atliekas: tai daro beveik kiekvienas

2024-04-30
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.