Lietuvoje savanoriai tvarkė per 80 užterštų vietų

Kasmet į jūras ir vandenynus patenka maždaug 8 mln. tonų plastiko atliekų, 80 proc. jų atkeliauja per upes.

2021-06-07

Kasmet į jūras ir vandenynus patenka maždaug 8 mln. tonų plastiko atliekų, 80 proc. jų atkeliauja per upes.

Užkirsti tam kelią 2021-06-05 siekė tarptautinės upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyvos „River Cleanup“ dalyviai. Per visą savaitgalį Lietuvoje buvo sutvarkyta daugiau nei 80 užterštų teritorijų prie 33 upių Jas švarino bent 1 500 savanorių.

Trečią kartą Lietuvoje vykstanti tarptautinė upių švarinimo iniciatyva rytą startavo Vilniuje, kur savanoriai valė sostinėje tekantį Cedrono upelį.

Iš jo dalyviai traukė padangas, baldus, stiklinę butelių tarą ir ki tas atliekas. Pakrantėje dažniau šiai buvo renkamos nuorūkos, kamšteliai ir maisto pakuotės.

Savaitgalį buvo švarinamos upės ir kituose Lietuvos miestuose, daugiausia dalyvių užsiregistravo Kaune.

„River Cleanup Lietuva“ organizatorių teigimu, prie iniciatyvos aktyviai jungiasi ne tik pavieniai asmenys, bet ir įmonių kolektyvai, mokyklos. Su Nyderlandų ambasada Lietuvoje Neries upę švarino ir Rukloje tarnaujantys kariai.

200 upių, 700 tvarkymosi vietų pasaulyje

Akcija vyksta tarptautiniu mastu, savaitgalį iš viso buvo švarinama maždaug 200 upių beveik 50-yje pasaulio valstybių – nuo Kinijos ir Japonijos iki Ganos ir Kamerūno. Iniciatyvos organizatorių duomenimis, Lietuva, kaip ir pernai, demonstruoja išskirtinį aktyvumą, pagal užregistruotų tvarkymosi taškų skaičių užimdama antrą vietą.

„Kas m e t prie upių šva rinimo iniciatyvos jungiasi vis daugiau gyventojų, re miantis užsiregistravusių dalyvių duomenimis, šiemet vien Lietuvoje dalyvaus mažiausiai 1500 gyventojų. Pasauliniu mastu per šį savaitgalį planuojama sutvarkyti daugiau nei 700 užterštų terito rijų ir surinkti bent I 000 000 kg šiukšlių“, – teigia Remigijus Lapinskas, „River Cleanup“ iniciatyvą Lietuvoje atstovaujančio Žalosios politikos instituto vadovas.

liesa, organizatoriai pastebi, kad svarbu ne tik surinkti atliekas, bet ir tinkamai jas sutvarkyti, todėl renginio pradžioje „Žaliojo taško“ atstovai dalyviams rekomendavo rūšiuoti surinktas atliekas, kad jos būtų perdirbtos ir prikeltos naujam gyvenimui.

Fotografuoja upių krantus

„Šiemet upių svarinimo iniciatyva kiek kitokia. Pradėję bendradarbiavimą su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu ir Lietuvos olimpiniu fondu, kurie skyrė dalinį finansavimą iš „LTe am STAKT UP GOBS GRF.F.N“ programos, turėjome galimybę išplėsti veiklų spektrą. Pakvietėme gyventojus ne tik tvarkytis, bet ir tyrinėti upių pakrantes. Dalyviai žygiuoja penkių upių (Neries, Nemuno, Danės, Kulpės bei Nevėžio) pakrantėmis ir fiksuoja upių krantus vaizdo kameromis“, – pasakoja Ieva Budraitė, „River Cleanup“ koordinatorė Lietuvoje.

Anot jos, surinktos nuotraukos talpinamos į viešai prieinamą žemėlapį ir kiekvienas galės pamatyti, kokios būklės šių upių krantai kur pakrante virto sąvartynu, kur išdygo nelegali tvora ir t.t. Organizatoriai viliasi, kad tai padės sukurti daugiau skaidrumo ir norintiems prisidėti prie upių švarinimo leis identifikuoti labiausiai užterštas vietas.

Pernai pasaulinėje iniciatyvoje dalyvavo 45 pasaulio šalys, 161 -os upės pakrantėse tvarkėsi daugiau nei 100 000 žmonių. Lietuvoje buvo suburta 50 savanorių ko maudų, kurie tvarkė 20-ies upių ir kitų vandens telkinių pakrantes. Vien iš Vilnelės upės sostinėje buvo ištraukta per 60 padangų.


Taip pat skaitykite:

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08

Ar gyventojai išlaikytų atliekų rūšiavimo egzaminą? Patikrino atlikdami tyrimą

2024-05-02

Alytiškiai – vieni geriausiai rūšiuojančių atliekas: tai daro beveik kiekvienas

2024-04-30
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.