Šilti orai pamažu sugrąžina miestiečius į gamtą – prasideda iškylų metas. Deja, kasmet matome taip pat ir pramogaujančiųjų gryname ore paliekamus pėdsakus: perpildytas šiukšliadėžes, šiukšles stovyklavietėse, šukes vandens telkiniuose, pamiškėse. Dalies žmonių įprotis palikti atliekas gamtoje, nesirūpinti jų išrūšiavimu ir išmetimu į tinkamus konteinerius – vis dar didžiulė našta ne tik atliekų tvarkytojams, bet ir gamtai.
Atliekos neatostogauja
Pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ kasmet ieško būdų paskatinti žmones vasaroti atsakingai. Organizacijos iniciatyva „Misija: švari vasara“ šiais metais su šūkiu „Vasarok atsakingai – rūšiuok teisingai“ kviečia visus poilsiautojus į „Žaliojo taško“ pikniko palapinę įvairių miestų šventėse. Čia apsilankę žmonės gali ilsėti iškyloje, kur pagrindinis dėmesys skiriamas ne laužavietėje gaminamam maistui, bet nuo produktų liekančioms pakuotėms ir kitoms įprastoms vasarojimo atliekoms.
„Nesvarbu, kur renkatės iškylauti – parke, paplūdimyje, prie ežero, mieste ar kitoje vietoje: rūšiavimui atostogų nėra – atliekas turime rūšiuoti visada. Esame atsakingi už tai, kokią aplinką paliekame ne tik vėliau atvyksiantiems poilsiautojams, bet ir ateities kartoms“, – tvirtina „Žaliojo taško“ Marketingo ir komunikacijos vadovė Asta Burbaitė ir priduria, jog poilsiautojai taip pat raginami susirinkti bei tinkamai išrūšiuoti ne tik savo, bet ir svetimas neatsakingai gamtoje paliktas šiukšles.
„Atsakingas elgesys užims šiek tiek laiko, tačiau tai, kad šiandien galime nusipirkti visus iškylai reikalingus produktus tvarkingai, higieniškai supakuotus – mums sutaupė daugybę ruošimuisi skiriamo laiko. Tad atiduokime duoklę aplinkai – susitvarkykime iškylos vietą ir skirkime kelias minutes tinkamam pakuočių atliekų išrūšiavimui. Tai padaryti išties paprasta ir netgi gali būti smagu, kviečiame tuo įsitikinti „Žaliojo taško“ pikniko palapinėje“, – sako A. Burbaitė.
Ekologė pataria, kaip iškylauti tvariau
Nors vasarą žmonės linkę atsipalaiduoti ir galbūt mažiau galvoti apie savo veiksmų poveikį aplinkai, ekologė Vaida Griškevičienė sako, kad tvaresni atostogų sprendimai nebūtinai kelia daugiau rūpesčių, o atvirkščiai – pasiruošimas iškylai gali tapti smagiu ir įtraukiančiu užsiėmimu.
„Norėdami iškylauti atsakingai, suplanuokite 3 etapus: pasiruošimą, iškylavimo veiklas ir susitvarkymą. Ruoštis pradėkite namuose: pripildykite gertuves vandeniu ir jo nereikės pirkti vienkartiniuose buteliuose; susitepkite sumuštinių ir įsidėkite juos į priešpiečių dėžutes – paskui panaudosite jas vietoje indų ir nereikės naudoti vienkartinių; įsidėkite daugkartinių įrankių – jie tikrai neužima daug vietos. Ir būtinai – iš anksto pagalvokite kaip susitvarkysite, pasiimkite maišų atliekoms, taip pat suteptiems indams, kepsninei“, – apie pasiruošimą tvaresnei iškylai pasakoja ekologė. Anot jos – ypatingai svarbu, kad tėvai įtrauktų į pikniko organizavimą ir vaikus.
Įtraukite ir vaikus
„Vaikai labai imlūs ir greitai perima įpročius iš suaugusiųjų, tad padėkime jiems augti sąmoningais. Atvykę į stovyklavietę pasiūlykite jiems kartu sutvarkyti aplinką – surinkite kitų pamestas šiukšles. Išsikelkite tikslą – palikti iškylos vietą tvarkingesnę nei radote. Tai bus ir iššūkis, ir nauda gamtai, ir edukacija vaikams“, – pataria V. Griškevičienė.
Ekologė primena, kad pikniko vietos sutvarkymas – nėra paskutinis žingsnis norint atostogauti tvariau. Atliekas svarbu surinkti, išvežti iš gamtos, bet ne mažiau reikalinga – paskui jas išrūšiuoti ir išmesti į tinkamą konteinerį. „Vargu ar pavyks visiškai išvengti produktų pakuočių, tačiau padėdami joms tapti žaliava – prisidėsime prie žiedinės ekonomikos įgyvendinimo. Tai daryti paprasta – meskite visas plastiko, metalo ir kombinuotų medžiagų pakuotes į plastiko konteinerį, jei turite popierinių ar kartoninių dėžučių – jų vieta popieriaus konteineryje, na o stiklainius išmeskite į stiklui skirtą rūšiavimo konteinerį“, – taisykles primena V. Griškevičienė.
Šiais metais „Misija: švari vasara’23“ žada aplankyti net 21 miesto šventę.
Dalintis