Ekologinės idėjos gali nulemti profesijos pasirinkimą

Dirbtinių kūno dalių gamintojai, genetiškai modifikuotų augalų specialistai, žmogaus atminties pildymo chirurgai - tai tik keletas profesijų, kurios įvardijamos ateities profesijomis. Tyrimas atliktas Didžiojoje Britanijoje, vyriausybės užsakymu, siekiant išsiaiškinti, kokių specialistų pasauliui ir šaliai reikės 2030 metais.

2018-11-20

Apie ateitį galvoja ir lietuviai. Rūpindamiesi aplinka, rūšiavimu ir žiedine ekonomika, jie vis garsiau kalba apie tai, kad rūpinimasis tvaria aplinka gali pakeisti gyvenimą: ne tik dėl naujai susiformavusių įpročių, bet ir todėl, kad daiktų transformacijos idėjos juos skatina kurti, ar susimąstyti apie tai, kad kūrybiškas atliekų perdirbimas gali tapti jų ateities amatu.

Idėjų prisirinko konkurse

Idėją apie šiuos ateities pokyčius pasufleravo konkursas „Kita forma“ – tai jau šeštus metus vykdoma iniciatyva, skatinanti Lietuvos moksleivius į savo aplinką pažvelgti kūrėjo akimis ir namuose randamus medžiagų likučius bei nereikalingus daiktus paversti vėl naudojamomis namų ar mokymo įstaigų dekoro detalėmis, interjero akcentais, aksesuarais, baldais, žaidimais, dovanomis ar kitais pačių rankomis sukurtais daiktais. Talentingiausių mokinių darbai – demonstruoti specialioje parodoje Martyno Mažvydo bibliotekoje. „Sulaukėme kelių šimtų prašymų savo darbus pristatyti parodoje. Suprasdami, kad tokiam skaičiui eksponatų rasti pakankamai vietos ir erdvės bus neįmanoma, turėjome ne mažą iššūkį ekspozicijai atrinkti 100 pačių originaliausių“, – sako renginio organizatorė, VšĮ „RV Agentūra“ vadovė, ekologijos ekspertė, Vaida Griškevičienė.

Geriausi dalyviai – apdovanoti

Kiekvienas mokinys nebereikalinguose daiktuose, įvairių medžiagų likučiuose, atliekose įžvelgė kažką, ko daugiau nemato niekas kitas, kartu mokydamasis vartoti saikingai ir atsakingai bei priimti gamtai draugiškus sprendimus. Pasirodo, nereikalingi daiktai gali virsti kėdėmis, papuošalais, bičių aviliais, paltais, žaislais ir kitais originaliais kūriniais. Geriausių darbų autoriai apdovanoti prizais, kuriuos išrinko specialiai šiam konkursui suburta skirtingų sričių specialistų komisija. Apdovanojimams įsteigti keturi rėmėjų prizai: ikimokyklinukų grupė varžėsi dėl edukacinio spektaklio apie rūšiavimą „Kontis ir tvarkius”, vyresniems atiteko 250 eurų VšĮ „Žaliasis taškas“ įsteigti dovanų kuponai, kuriuos bus galima išleisti darbo priemonių, ugdančių pramogų ar kitų reikalingų ir konkurso vertybėms neprieštaraujančių paslaugų įsigijimui. Apie laimėjimą visada primins ir „Commune DIY“ iš sulūžusių riedlenčių pagaminti nestandartinio formato diplomai. Priešmokyklinukų grupėje nugalėjo Darbėnų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo grupės „Bitutė” auklėtiniai. Jie pagamino avilį iš nebereikalingų kiaušinių pakuočių. „Sunaudojome 97 kiaušinių dėžutes, dirbome apie dvi savaites – prie veiklos noriai prisijungė ir tėveliai. Atsirado tvirtas ryšys tarp vaikų, tėvų, močiučių, senelių ir pedagogų. Visi tarsi iš naujo atrado malonumą būti ir dirbti kartu“ – pasakojo darželinukų auklėtoja Daiva Katkutė.

Pirmų – ketvirtų klasių grupėje nugalėjo Vilniaus „Vyturio“ pradinės mokyklos pirmokai, pagaminę netradicinę eko eglutę. 5-8 klasių mokinių grupėje nugalėtojomis tapo Dovilė Tulaitytė ir Diana Merkštaitytė, kurios iš senų laikrodžių detalių pagamino dėmesį prikaustančius papuošalus. 9-12 klasių mokinių grupėje nugalėjo Lukas Širka iš Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos, iš metalo atliekų pagaminęs ergonomišką poilsio kėdę. Įsteigtas ir specialus „Facebook“ publikos numylėtinio prizas. Daugiausiai balsų socialiniame tinkle surinko Joniškio rajono Gasčiūnų mokyklos priešmokyklinukai, pagaminę stebuklingą stalelį. Edukacinis stalelis ne tik žavi išskirtiniu dizainu, bet ir yra nepamainoma priemonė mažiesiems mokantis skaityti.

„Visi darbai sukurti iš labai paprastų medžiagų, iš daiktų, kurie niekam nebereikalingi ir lengvai galėtų tapti šiukšlėmis ar patekti į sąvartyną. Šį konkursą ir prezentacinę parodą vertinu kaip dinamišką ir atvirą edukacinę erdvę – idėjų mugę. Vertinant darbus, visose amžiaus grupėse apsispręsti buvo itin sunku. Lūkesčius pranoko ir vyriausieji, pademonstravę stebėtiną eko verslumą” – sakė komisijos narė, Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos poskyrio ekologė dr. Ona Motiejūnaitė.

Idėją įgyvendina jau 6 metus

Projektas „Kita forma“ idėjas po visą Lietuvą skleidžia jau 6 metus. Šių metų finalistų darbus išvysti buvo galima Martyno Mažvydo bibliotekoje. Projektas kasmet plečiasi, tampa kitoks. Matyti augantis vaikų ekologinis sąmoningumas, vaikai pradeda rūšiuoti ir domėtis gamtai draugiškesniais praktiniais patarimais. Kartu su mokytojais ir tėvais, idėjų pasisemti jie galėjo ir apdovanojimuose – iš antrinių žaliavų gamino advento kalendorius, dalyvavo „Kitos formos“ bei Rūtos Liuk eko dirbtuvėse, apsilankė muzikos instrumentų iš antrinių žaliavų parodoje ir patys juos gamino, žaismingai mokėsi rūšiuoti „Žaliojo taško“ rūšiavimo estafetėje. Renginio dalyviai susipažino su naujausiomis atsakingo vartojimo tendencijomis: kartu su knygos „Kontis ir tvarkius“ autore Aldona Zinkevičiūte-Jankauskiene skaitė ekologines pasakas. Autorė sako, kad tai knyga, skirta protingų tėvų vaikams ir išmintingų senelių anūkams – mąstantiems ir atsakingiems vaikams, norintiems ne tik gyventi gražiame pasaulyje, bet ir patiems jį kurti. „Tai nėra knyga apie atliekas. Ji – apie mus, mūsų santykius ir mus supantį pasaulį, kuriame kiekvienas nori būti reikalingas ir nesijausti atstumas“, – įsitikinusi knygos A. Zinkevičiūtė-Jaunkauskienė.

Projekto rėmėjai: VšĮ „RV Agentūra“, VšĮ „Žaliasis taškas“, Vilniaus miesto savivaldybė, Martyno Mažvydo biblioteka, VšĮ „Grunto valymo technologijos“, Galvosūkių pasaulis.


Taip pat skaitykite:

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08

Ar gyventojai išlaikytų atliekų rūšiavimo egzaminą? Patikrino atlikdami tyrimą

2024-05-02

Alytiškiai – vieni geriausiai rūšiuojančių atliekas: tai daro beveik kiekvienas

2024-04-30
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.