Atliekų tvarkymo sistema griūva – Seimas raginamas imtis parlamentinės kontrolės

Svarbiausios šalies verslininkų organizacijos kreipėsi į Seimo pirmininką, Seimo Ekonomikos bei Aplinkos apsaugos komitetus bei visas frakcijas su prašymu inicijuoti parlamentinę atliekų tvarkymo sistemos kontrolę. Organizacijų teigimu, Aplinkos ministerijos neveiklumas išprovokavo sisteminę viso sektoriaus krizę, kuri ne tik gali lemti daugybės įmonių bankrotus, bet ir prisidėti prie prekių brangimo šalyje. Griūties akivaizdoje atsidūrė ir visa pakuočių tvarkymo sistema.

2018-12-04

Bendrame asociacijos „Investors‘ Forum“, Lietuvos darbdavių konfederacijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Lietuvos pramonės, prekybos ir amatų rūmų ir Lietuvos verslo konfederacijos laiške teigiama, kad Aplinkos ministerija jau ištisus metus nesiima iš esmės spręsti situacijos dėl vadinamosios „Metrail“ istorijos.

Ši, jau bankrutavusi atliekų perdirbėja, ne vienus metus galimai klastojo dokumentus. „Metrail“ veiklą prižiūrėti ir kontroliuoti turėjusios valstybinės aplinkos apsaugos institucijos apskaičiavo žalą gamtai. Tačiau jos ėmė reikalauti ne iš pažeidėjo, o iš savo įsipareigojimus įvykdžiusių bei už pakuočių atliekų tvarkymą jau sumokėjusių įmonių. Tokių bendrovių yra daugiau nei 1800. Dabar jų reikalaujama sumokėti 30,4 mln. Eur.

Valstybinio masto krizė

Eilinį kartą viešinama sena problema, kuri tik gilėja, jos sprendimo paieškos tęsiasi jau metus ir sprendimo vis dar nėra. Institucijų abejingumas ant kortos stato ne tik atskirų įmonių gyvavimą, nes ne visos pajėgs susimokėti nustatytas sumas, bet ir šalies gyventojų interesus, nes iš niekur atsiradusios milijoninės baudos paveiks prekių kainas parduotuvėse.

Dar daugiau – pavojus kyla visai pakuočių sistemai. Ji tiesiog gali sugriūti. O sistemos darbo nėra kam perimti, t. y. valstybė tam nėra pasirengusi. Situacija ne tik grėsminga, bet ir turi abejotiną teisinį pagrindą. 30,4 mln. Eur mokesčių pareikalauta po to, kai buvo panaikintas pakuočių sutvarkymą liudijančių dokumentų galiojimas. Tačiau įstatymai aplinkos ministrui nesuteikia kompetencijos ir įgaliojimų naikinti tokius patvirtinimus. Tą galima padaryti tik Seimo priimtu įstatymu, kuris iki šiol nėra priimtas.

Ragina imtis parlamentinės kontrolės

Nors „Metrail“ veiklą kontroliuoti ir prižiūrėti turėjo valstybės institucijos, tačiau atsakomybė permetama įmonėms, kurios neturėjo jokių teisinių galimybių tikrinti atliekų tvarkytojo veiklą.

Raginimą pasirašiusių organizacijų teigimu, susiklosčiusi situacija reikšminga visos valstybės mastu, todėl jos kreipiasi tiek į Seimo Pirmininką, tiek Seimo komitetus bei frakcijas, prašydamos inicijuoti parlamentinę kontrolę bei įpareigoti Aplinkos ministeriją kartu su Aplinkos apsaugos departamentu nedelsiant spręsti susidariusią situaciją ir atsakyti į šiuos klausimus:

  • Ar Aplinkos ministerija yra įvertinusi kilusias grėsmes atliekų sektoriuje? Kokių veiksmų galimai krizei suvaldyti yra imtasi ir planuojama imtis?
  • Ar valstybė yra pajėgi perimti faktinį pakuočių atliekų tvarkymo organizavimą po galimų gamintojų ir importuotojų organizacijų bankrotų? Ar apskaičiuota, kiek tai kainuos? Ar yra parengta strategija ir veiksmų planas tokiam atvejui?
  • Ar yra nustatyta dėl UAB „Metrail“ galimai neteisėtų veiksmų kilusi žala aplinkai? Kokia ji? Kokiu metodu ir kas ją įvertino?
  • Kokia institucijų strategija sprendžiant dėl UAB „Metrail susiklosčiusią situaciją?
  • Ar papildomai surinktos mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis, panaikinus UAB „Metrail“ išduotus Įrodančius dokumentus, lėšos bus naudojamos pakuočių atliekų tvarkymui ir Vyriausybės nustatytų pakuočių atliekų tvarkymo užduočių už 2013-2015 m. įvykdymui? Ir kokiu būdu tai bus daroma?

Laišką pasirašė Asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė, Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos vykdomasis direktorius Ričardas Sartatavičius, Lietuvos pramonės, prekybos ir amatų rūmų asociacijos generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas, Lietuvos verslo konfederacijos Prezidentas Valdas Sutkus.


Taip pat skaitykite:

Beveik pusė Palangoje surenkamų atliekų – vien šiltuoju metų laiku: kviečia verslus suteikti galimybę poilsiautojams rūšiuoti

2024-07-18

Surinkimo, paruošimo naudoti ir naudojimo paslaugų pirkimo konkursas

2024-06-28

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.