Gamintojų ir importuotojų organizacijos: ministerijos pasiūlymai dėl „Metrail“ susitarimo nesutampa su skelbiama informacija

Aplinkos apsaugos departamento praėjusią savaitę pateikti taikos sutarties pasiūlymai „Metrail“ byloje ne visai atitinka tai, ką Aplinkos ministerija skelbė viešai, teigia gamintojus ir importuotojus atstovaujančios pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos.

2019-02-15

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ ir VšĮ „Žaliasis taškas“ ketvirtadienį pateikė savo atsiliepimą Aplinkos apsaugos departamento pasiūlytai taikos sutarčiai „Metrail“ byloje.

„Vertiname tai, kad po nepagrįstai ilgai vilkinto derybų proceso pagaliau aptarinėjame konkrečius pasiūlymus. Esame dėkingi aplinkos ministro pareigas laikinai einančiam energetikos ministrui, kurio dalykinis požiūris, įsiklausymas į situacijos aplinkybes ir problematiką veda prie rezultato. Vis dėlto užsitęsęs procesas ir augantis bylų skaičius kelia pavojų gamintojų ir importuotojų organizacijoms, kenkia visai pakuočių tvarkymo rinkai“, – teigia Kęstutis Pocius, VšĮ „Žaliasis taškas“ generalinis direktorius.

Pasak gamintojų ir importuotojų organizacijų atstovų, susipažinusios su Aplinkos ministerijos vasario 5 d. paskelbtu pranešimu spaudai, organizacijos susidarė įspūdį, kad kompromisas dėl taikos sutarties yra pasiektas ir artimiausiu metu galima tikėtis jos pasirašymo. Vis dėlto, Aplinkos apsaugos departamento tą pačią dieną pateikti taikos sutarčių projektai su viešai skelbiama informacija nesutapo.

„Išnagrinėjus dokumentus tenka pripažinti, kad detalizuotos taikos sutarties nuostatos nevisiškai atitinka pranešime spaudai pateiktą informaciją. Dalis jų visiškai naujos, neaptartos derybų metu, dalis galimai neatitinka Administracinių bylų teisenos įstatyme keliamų reikalavimų, todėl negalėtų būti tvirtinamos teisme“, – teigia VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ direktoriaus pareigas laikinai einantis Ričardas Milašauskas.

Jo teigimu, gamintojų ir importuotojų atstovai, teikdami savo pasiūlymus, tikisi, kad susitikimuose pasiekti kompromisai atsispindės ir taikos sutarties projekte. Aplinkos ministerija pranešime spaudai buvo įvardijusi sąlygas, kurios buvo aptartos ir susitikimų metu: 186 eurų tarifą už metalinių pakuočių toną apskaičiuojant garantinį fondą, 753 eurų baudą už nesutvarkytą atliekų toną, 5 metų laikotarpį įvykdyti taikos sutartimi prisiimtus įsipareigojimus.

Įvertinusios taikos sutartis, pasiūlytas Aplinkos apsaugos departamento, organizacijos teikia patikslintus sutarčių projektus, kuriuose numatytos jau aptartos ir viešai paskelbtos sąlygos. Jos yra proporcingos situacijai, praktiškai įgyvendinamos ir atitinka organizacijų ir jų atstovaujamų gamintojų bei importuotojų finansines galimybes.

„Reikia pabrėžti, kad gamintojai ir importuotojai bei juos vienijančios organizacijos „Metrail“ byloje yra ne kaltininkai, bet situacijos įkaitai. Tokio požiūrio tikimės ir iš ministerijos, kuri taip pat turi ir turėjo atsakomybę užtikrinti, kad jos licencijuoti atliekų tvarkytojai tinkamai atliktų savo pareigas“, – sako K. Pocius.

Anot jo, gamintojus ir importuotojus atstovaujančios organizacijos tikisi, kad suintensyvėjęs derybų procesas nesulėtės ir netrukus bus priimti reikiami sprendimai, o bendradarbiavimas tobulinant sistemą bei užtikrinant efektyvų, skaidrų ir atskaitingą atliekų tvarkymą Lietuvoje, bus tęsiamas.

Apie „Metrail“ bylą

2015 m. pavasarį gamintojų ir importuotojų organizacijos gavo Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento pranešimą dėl UAB „Metrail“ 2013-2015 m. išduotų pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų panaikinimo. Netrukus po to „Metrail“ paskelbė bankrotą, o visos tuo laikotarpiu surinktos atliekos formaliai tapo nesutvarkytomis.

Dėl ydingos ir tinkamai nesureguliuotos atliekų tvarkymo sistemos beveik du tūkstančiai Lietuvos įmonių, pagal įstatymą jau įvykdžiusių pareigą finansuoti atliekų tvarkymą, buvo įpareigotos susimokėti taršos mokestį, nepaisant to, kad jau sumokėjo už atliekų tvarkymą ir įvykdė visus įstatymo reikalavimus.

Gamintojų ir importuotojų organizacijos kartu su kitomis verslą atstovaujančiomis organizacijomis kreipėsi į Aplinkos ministeriją, o vėliau ir Vyriausybę, ieškodamos taikaus ginčo sprendimo galimybių bei priemonių, kurios ne tik išskaidrintų sistemą, garantuotų atliekų tvarkytojų kontrolę, bet ir ateityje užkirstų kelią panašių problemų susidarymui. Derybos dėl galimo sprendimo tęsiasi jau daugiau nei metus.


Taip pat skaitykite:

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08

Ar gyventojai išlaikytų atliekų rūšiavimo egzaminą? Patikrino atlikdami tyrimą

2024-05-02

Alytiškiai – vieni geriausiai rūšiuojančių atliekas: tai daro beveik kiekvienas

2024-04-30
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.