Besibaigiantis GPAIS pereinamasis laikotarpis grasina chaosu atliekų apskaitos sistemoje

Su nerimu skaičiuojamos paskutinės dienos iki spalio, kai baigsis naudojimosi Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema (GPAIS) pereinamasis laikotarpis ir sistema taps privaloma. Atliekų darytojai, tvarkytojai, gamintojai bei importuotojai Aplinkos ministerijai jau nuo metų pradžios siunčia perspėjimus, kad neatsižvelgus į organizacijų įvardytus GPAIS trūkumus ir nesuvaldžius situacijos, gresia dar didesnis chaosas nei liūdnai pagarsėjusio e.sveikatos sistemos diegimo atveju.

2018-09-24

Sėkmingas atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų išdavimas – tik išimtiniais atvejais

Kai kurie būtinieji moduliai sistemoje veikia tik iš dalies arba jų išvis nėra, trūksta ne tik integracinių sąsajų tarp GPAIS ir verslo valdymo sistemų, bet iki šiol į naująją sistemą nėra įkelti visi reikiami duomenys iš kitų registrų ar duomenų bazių. Tai tik kelios iš problemų, dėl kurių ne kartą kreiptąsi į Aplinkos ministeriją. Net ir baigiantis pereinamajam laikotarpiui, nėra spėta atsakyti į verslui rūpimus klausimus.

Vienas iš problematiškiausių naujosios sistemos trūkumų – atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų išdavimas per GPAIS. Dokumentus, įrodančius, kad pakuočių ir kitos atliekos yra sutvarkytos, privaloma išrašyti tik per šią sistemą, tačiau šiandien galima suskaičiuoti vos pavienius atvejus, kai tokie dokumentai buvo sėkmingai išduoti. Beveik pusšimtis įmonių jau tapo GPAIS įkaitais – atliekų tvarkytojai nuo metų pradžios dėl sistemos sutrikimų negali išrašyti pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų, todėl gamintojų ir importuotojų organizacijos negali su jais atsiskaityti už suteiktas paslaugas.

Prašoma optimizuoti atliekų susidarymo apskaitą

Kitas svarbus klausimas, kurį kelia GPAIS naudotojai – po naujosios sistemos diegimo neproporcingai padidėjusi administracinė našta. Nuo šių metų atliekų darytojai turi rankiniu būdu suvedinėti kiekvienos atliekų siuntos duomenis. Toks atliekų susidarymo apskaitos būdas įmonėse visiškai prasilenkia su Ūkio ministerijos deklaruojamu siekiu mažinti verslui tenkančią administracinę naštą.

Rankinis duomenų įvedimas ne tik pareikalaus papildomų etatų atliekų susidarymo duomenų apskaitai, bet išaugins techninių klaidų tikimybę. Todėl LPK nekart kreipėsi į Aplinkos ministeriją, prašydama supaprastinti atliekų susidarymo apskaitos reikalavimus ir užtikrinti GPAIS programinį tobulinimą. Įgyvendinus automatinį duomenų pateikimą, būtų galima grįžti prie tokių pačių administracinių kaštų, kokie buvo iki GPAIS. Be to, automatiškai perduodant duomenis sumažėtų klaidų tikimybė.

Problemos nedingo, o sprendimams reikia bendradarbiavimo

Verslo bendruomenė pasisako už vieningą atliekų apskaitos sistemą ir yra suinteresuota sklandžiu jos veikimu, todėl ne tik informuoja ministeriją apie visus GPAIS trūkumus, bet aktyviai teikia pasiūlymus ir yra pasirengusi prisidėti ekspertinėmis žiniomis. Sprendžiant atliekų apskaitos tvarkymo problemas būtinas abipusis dialogas, todėl tikimės greitesnės reakcijos į raštu keliamus klausimus bei viliamės, kad bus atsižvelgiama į verslo bendradarbiavimo iniciatyvas, pastabas bei pasiūlymus.

Daugiau informacijos: http://www.lpk.lt/lietuvos-pramonininku-konfederacija-kreipiasi-i-aplinkos-ministerija-besibaigiantis-gpais-pereinamasis-laikotarpis-grasina-chaosu-atlieku-apskaitos-sistemoje/


Taip pat skaitykite:

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08

Ar gyventojai išlaikytų atliekų rūšiavimo egzaminą? Patikrino atlikdami tyrimą

2024-05-02

Alytiškiai – vieni geriausiai rūšiuojančių atliekas: tai daro beveik kiekvienas

2024-04-30
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.