10 būdų, kaip patiems su vaikais pasigaminti žaislus: suartina ir draugiška gamtai

Kalėdinis laikotarpis dažnam reiškia ne tik šventinę nuotaiką, bet ir nemenkas išlaidas. Tačiau yra daugybė pavyzdžių, kaip galima pasitikti gražiausias metų šventes plačiai nepraveriant piniginės ir užmezgant glaudesnį ryšį su artimaisiais.

2019-12-23

Viena tokių suartinančių veiklų – žaislų gaminimas iš, atrodytų, jau visiškai nebereikalingų antrinių žaliavų. Idėjų, kaip šias žaliavas savo rankomis paversti įdomiais žaislais, galima rasti leidinyje „Žaidimų istorijos“. Jį išleido didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“.

1. Kerepėžas

Nors jį, panašu, yra kone sudėtingiausia pagaminti iš viso dešimtuko, tačiau neabejotinai kerepėžas yra labiausiai išskirtinis žaislas. Jis dažniausiai siuvamas iš 60 vienodų kartoninių rombų, aptrauktų įvairaus audinio margaspalvėmis skiautelėmis – toks kerepėžas tikrai nustebins ir pradžiugins mažuosius. Įdomu, kad ridenti, gaudyti ar tiesiog sukioti rankose skirtas „dygliuotis“ jau seniausiai buvo minimas ir džiugino vaikus įvairiuose Lietuvos regionuose, todėl sutinkama daugybė jo pavadinimo atmainų: „ežys“, „kerėpla“, „žvaigždė“.

Gaminant kerepėžą galima ne tik praleisti daug prasmingo laiko su savo vaikais, bet ir supažindinti juos su antrinių atliekų naudojimu. Mat tam, kad viena pora džinsų atsidurtų parduotuvių lentynose sunaudojama apie 7,6 tūkst. litrų vandens, maždaug kilogramas pesticidų ir įvairių cheminių dažų. Tad nebedėvimus džinsus panaudoti dar kažkam kitam, atrodytų, netgi privalu.

2. Žaliagalviai

Nemažai tekstilės prireiks gaminant šauniai atrodančius žaliagalvius. Pirma į moteriškas pėdkelnes pridėkite pjuvenų, saujelę vejos ar pipirnės sėklų, suformuokite galvą, ausis, nupieškite akis. O džinsais galima „apvilkti“ stiklainį, kuris taps žaliagalvio kūnu. Šį stiklainį vėliau galite panaudoti kaip pieštukinę, indelį smulkmenoms ar maistui.

3. Advento kalendorius

Jei turite nemažai išmetimui paruoštų džinsų, jų kišenes galite panaudoti kuriant išties išskirtinį advento kalendorių. Tiesiog reikės jas iškirpti ir panaudoti kaip nedidelius krepšelius. juos sunumeruokite nuo 1 iki 24, pritvirtinkite prie nemažo audinio gabalo arba virvės, į vidų įdėkite kažką skanaus. Taip Kalėdų laukimas taps dar šventiškesniu.

4. Boulingas

Nors atrodo kaip sena tradicija, tačiau advento kalendoriai atsirado tik XIX amžiuje. Kur kas senesnius laikus mena kitas lengvai pasigaminamas žaislas – boulingas. Šis žaidimas buvo sugalvotas maždaug prieš 5200 metų, o šiais laikais populiariausias yra JAV prigijęs dešimties kėglių boulingas. Norint pradžiuginti mažuosius, reikės dešimties vienodo dydžio plastikinių butelių – juos nudažykite ir maždaug iki penktadalio pripildykite stabilumui užtikrinti būtinu smėliu ar žemėmis.

5. Taiklioji ranka

Butelių, tik šįkart – stiklinių, prireiks konstruojant ir kitą žaidimą. Čia nepavyks išsitekti be įvairių spalvų siūlų ir guašo dažų bei storesnio kartono. Atrodytų, darbo daug, tačiau gaminti šį žaidimą išties paprasta. Pirmiausia siūlus su karštų klijų pagalba apsukite aplink butelį, kad nesimatytų stiklas. Kartono lakšte – nusibrėžkite du apskritimus: po vieną didesnį ir mažesnį. Pastarojo skersmuo turi būti vos didesnis už butelio. Juos apkirpkite, išmarginkite ir stenkitės mesdami „užmauti“ ant butelių.

6. Dėlionė

Šis žaidimas gali tapti maloniu iššūkiu ne tik mažiesiems, bet ir jų tėvams. Subraižykite kartono lakštą lygiais kvadratais ir supjaustykite juos peiliuku. Pasirinkus paveikslėlį jį taip pat padalinkite tokiomis pat dalimis ir priklijuokite jo gabaliukus ant kartono kvadratėlių. Kuo daugiau jų, tuo sudėtingesnis galvosūkis ir įdomesnis vakaras laukia! Svarbu ir tai, kad toks daugkartinis popieriaus panaudojimas prisideda prie aplinkos gerinimo. Juk perdirbus vieną toną popieriaus išsaugoma 17 medžių, sutaupoma 27 tūkst. litrų vandens ir tiek energijos, kad būtų galima apšildyti vidutinio dydžio namą.

7. Laivų mūšis

Nemažai popieriaus reikės norint pasigaminti ir jau nuo 1900 metų žmones masinantį laivų mūšio žaidimą. Visų pirma, suklijuokite dviejų picų dėžių pagrindus vieną su kitu naudojant klijus. Iš kartono iškirpkite keturis, kiek mažesnius nei picų dėžių pagrindai kvadratinius lakštus. Juos subraižykite 8 eilutėmis vertikaliai ir horizontaliai. Vertikalias eilutes sužymėkite skaičiais nuo 1 iki 8, horizontalias – nuo A iki H. Paruoštus lakštus priklijuokite prie picų dėžių, o laivelius atstos taip pat pasigaminti smeigtukais sužymėti (vienas smeigtukas atitinka vieną langelį) kartoniniai stačiakampiai ir kvadratai: 2 vnt. po 4 smeigtukus; 4 vnt. – po 3; 6 vnt. – po 2, 8 vnt. – po 1.

8. Labirintas

Kur kas paprasčiau pasigaminsite turtingą istoriją turintį labirintą – pirmasis jo piešinys rastas ant kretietiškų monetų dar 430 m. prieš Kristų. Tiesiog batų dėžės pagrindą išklokite dekoratyviniu popieriumi, o iš sukarpytų šiaudelių suklijuojame tokio pločio takelius, kuriais galėtų riedėti kamuoliukas. Jis ir keliaus šiuo labirintu nuo vieno jo šono iki kito.

9. Mini krepšinis

Populiariausią sportą Lietuvoje dabar galite žaisti ir svetainėje – taip galima pristatyti šį žaidimą. Pirma iš dviejų vienodo dydžio kartoninių stačiakampių pasigaminkite krepšinio lentą – suklijuokite ir tarp jų įsprauskite suši pagaliuką. Iš dekoratyvinės vielutės išlankstykite krepšinio lanką ir karštais klijais priklijuokite prie jau paruošto krepšinio stovo. Tuomet kartoninę dėžę padalinkite į dvi dalis: vienoje nupieškite krepšinio aikštelę, kitoje – pritvirtinkite krepšinio stovą. Paskutiniai žingsniai – iš kartono išpjaukite stačiakampį ir prie jo karštais klijais priklijuokite butelio kamštelį. Tai – taikiklis. Jį tvirtai pridėkite prie paruoštos dėžės ir mėginkite juo pataikyti kamuoliuką.

10. Kryžiukai ir nuliukai

Šio žaidimo esmė turbūt žinoma daugumai – ant popieriaus lapo subraižomi 9 langeliai (trys ant trijų), o vienas žaidėjas žymi langelius X (kryžiukais), kitas – 0 (nuliukais). Tas, kuris užpildo eilutę – laimi. Tiesa, lapas po žaidimo būna išmetamas, tad tausojant gamtą langelius galima subraižyti ant medinio ar kartoninio pagrindo, o kryžiukus ir nuliukus sužymėti ant daugybę kartų naudojamų akmenėlių.

Daugiau idėjų, kaip prisidėti prie aplinkosaugos lengvai pasigaminant žaislų iš antrinių atliekų – leidinyje „Žaidimų istorijos“.


Taip pat skaitykite:

„Šiukšlių šerifas“ stebi, ar rūšiuojate teisingai: naujame „Žaliojo taško“ klipe – dėmesys pakuočių atliekoms

2024-05-08

Ar gyventojai išlaikytų atliekų rūšiavimo egzaminą? Patikrino atlikdami tyrimą

2024-05-02

Alytiškiai – vieni geriausiai rūšiuojančių atliekas: tai daro beveik kiekvienas

2024-04-30
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.