250 Lietuvos mokyklų per mėnesį išrūšiavo 40 tūkst. kg atliekų

2017-04-20

Pirmojo nacionalinio tarpmokyklinio aplinkosaugos konkurso „Žalioji olimpiada“ metu pasiekti rekordiniai aktyvumo rezultatai. Pasibaigus pirmajam olimpiados turui, į antrąjį etapą pakviestos daugiau kaip 80 mokyklų, parodžiusių geriausius rezultatus konkurso užduotyse. Gegužės mėnesį skirtinguose miestuose vyks net 9 renginiai, sukviesiantys kelis šimtus moksleivių iš visos Lietuvos, kur komandos kovos dėl kelialapio į finalą ir pagrindinio konkurso prizo – kelionės į Vokietiją.


Kovo mėnesį prasidėjusi Žalioji olimpiada šūkiu „Maži darbai – dideliems pokyčiams“ kvietė Lietuvos švietimo įstaigas keisti savo bendruomenės požiūrį į vartojimą, rūšiavimą ir antrinį atliekų panaudojimą. Olimpiados tikslas buvo ne tik išmokyti rūšiuoti, o apskritai atkreipti dėmesį į šiuolaikinio žmogaus elgseną, suteikti progą gilintis į šiuo metu aktualias aplinkosaugos problemas ir imtis realių veiksmų, prisidedant prie problemų prevencijos.


Konkursą organizuojančios viešosios įstaigos „Žaliasis taškas” atstovė Gerda Vainoriūtė džiaugėsi, jog jau pirmajame etape pavyko pasiekti labai puikių rezultatų: „kai pradėjome registraciją į Žaliąją olimpiadą, buvo šiek tiek neramu – renginio idėja visai nauja, nežinojome, ar mokyklos išdrįs imtis realių veiksmų ir pradės keisti savo bendruomenės įpročius. Tačiau pirmojo etapo rezultatai džiugina ir įkvepia – ugdymo įstaigų bendruomenės parodė, jog yra labai sąmoningos, iniciatyvios ir itin besirūpinančios aplinka.“

Džiaugėsi proga pradėti imtis veiksmų


Pirmajame etape dalyvauti panoro daugiau nei 250 Lietuvos mokyklų, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Šiame etape mokyklos bendruomenės turėjo taupyti išteklius – vandenį, elektrą, rūšiuoti atliekas bei stengtis mokyklos inventorių papildyti daiktais, pagamintais iš antrinių žaliavų, o viso proceso metu savo pasiekimus fiksuoti nuotraukomis ir video filmukais.


Rezultatai nustebino – per mėnesį mokykloms pavyko išrūšiuoti beveik 40 000 kg atliekų, iš jų antrą kartą panaudota apie 6 000 kg. Daugiausia mokyklose susikaupė popieriaus atliekų, jų išrūšiuota net 28 116 kg.


„Šie skaičiai kelia nuostabą ir parodo, kiek atliekų per mėnesį gali atsidurti sąvartynuose, jei yra nerūšiuojamos. Iš konkurse dalyvavusių 28 tūkstančių moksleivių kiekvienas išrūšiavo po 1,4 kg atliekų, o bendras kiekis – milžiniškas. Žalioji olimpiada akivaizdžiai įrodė, jog kiekvieno mūsų indėlis yra svarbus, o mažas darbas lygus didžiuliam pokyčiui“ – tvirtino G. Vainoriūtė.


Svarbi olimpiados užduotis buvo ir gamtinių resursų taupymas. Daugelyje mokyklų auklėtiniai prie šio darbo prisidėjo pirmą kartą: tualetuose, klasėse ir koridoriuose kabino priminimus, jog reikia taupyti vandenį, išjungti elektros lemputes ir prietaisus, kai jais nesinaudojama. Mokytojos džiaugėsi, kad patys vaikai sugalvodavo budėjimo sistemą, netgi susidarydavo grafikus, nes jiems buvo svarbu sekti, kada ištuštėja koridoriai ir galima išjungti nereikalingas šviesas, prieš einant į pamokas profilaktiškai patikrinti ar užsukti mokykloje esantys čiaupai. Dėl tokio sumanumo beveik visoms mokykloms pavyko sutaupyti tiek vandens, tiek ir elektros išteklių, o pradėtus darbus dažnas mokytojas žadėjo tęsti ateityje.


Gerda Vainoriūtė teigia, kad šiais metais organizatorių tikslas buvo padėti pamatą mokyklų elgsenos pokyčio pradžiai: „šis darbas mums pavyko puikiai, dauguma mokyklų žada dirbti ir toliau, nepriklausomai ar pateks į finalą ar ne. Tai parodo, jog jų tikslas jau nebėra tik prizas, jų tikslas – darnus mokyklos ir gamtos gyvenimas.“


Nesitikėjo tokio dalyvių aktyvumoKartu olimpiadą organizuojančios VšĮ „RV Agentūra” direktorė Vaida Griškevičienė džiaugėsi, jog mokyklos taip noriai įsitraukė į užduočių atlikimą. Jos manymu, didelę įtaką tokiam mokinių aktyvumui turėjo nuostabūs ir jaunimą įtraukti gebantys mokytojai, kurie padėjo ne tik taupyti resursus, patarė įvairiais iškilusiais klausimais, skatino auklėtinius pasiekti kuo geresnių rezultatų, bet ir padėjo kūrybinėse užduotyse.


"Prasidėjus pirmajam olimpiados etapui, sulaukdavome susirūpinusių mokytojų laiškų, kuriuose jie nerimavo, jog nesurinks pakankamai atliekų, kadangi su pirmojo etapo pradžia prasidėjo ir mokinių pavasario atostogos. Jau tada supratau, kad mokytojai į šią iniciatyvą žiūri labai rimtai. Jie rašydavo su įvairiais klausimais, prašymais patarti ir pan., o tik atostogoms pasibaigus į pašto dėžutes pradėjo plūsti nuotraukos ir video medžiaga su įamžintomis mokinių darbo akimirkomis. Nuotraukų ir video mokyklos turėjo tiek daug, jog net patys iš jų montavo filmukus ir kėlė į Žaliojo taško Facebook puslapį. Dabar ten turime visa kolekciją, kurią gali peržiūrėti kiekvienas norintis. Labai džiugu matyti dalyvių pastangas bei jų norą rūpintis savo aplinka ir mūsų visų gamta” – kalbėjo Vaida Griškevičienė.


Organizatoriai ypatingai džiaugiasi Raseinių apskrities ir Ukmergės miesto mokyklomis, kurios parodė neįtikėtiną aktyvumą ir bendradarbiavimą. Dėl šių mokyklų iniciatyvumo ir darbo rezultatų net koreguotas renginių grafikas ir du renginiai perkelti į šiuos Lietuvos miestus. “Kuomet matai pastangas ir trykštančią energiją, kuri išnaudojama vardan kilnaus tikslo, kitaip elgtis nebegali. Mums net nebekilo abejonių, kad reiks keisti grafiką, nors, prisipažinsiu, tikrai to nesitikėjome, tačiau tai ir yra konkursas - dinamika jame būtina” – įspūdžiais dalijosi Vaida Griškevičienė.


Pusfinalio renginiai prasidės jau netrukusSusumavus pirmojo etapo rezultatus ir išrinkus daugiausia resursų sutaupiusias mokyklas, pusfinalyje pakviestos dalyvauti 82 komandos iš įvairių Lietuvos regionų. Šios komandos rungsis devyniuose pusfinalio renginiuose – kiekviename tikimasi sulaukti apie 100 dalyvių.


Pirmasis pusfinalio renginys vyks gegužės 16 d., 11 val. Alytuje, Alytaus Putinų gimnazijoje. Šiame mieste susitiks dešimt komandų iš Alytaus, Varėnos, Lazdijų, Druskininkų ir Birštono savivaldybių.


Kiti pusfinaliai vyks:

Gegužės 17 d., 11 val., Šiaulių universiteto bibliotekoje;

Gegužės 19 d., 10 val., Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje,

Gegužės 22 ir 23 dienomis, 12 val., Kauno „Santaros“ gimnazijoje;

Gegužės 24 d., 11 val., Plungės akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla;

Gegužės 25 d., 11 val., Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinėje mokykloje;

Gegužės 29 ir 30 dienomis, 11 val., Vilniaus universiteto bibliotekos mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC).


Kiekviename pusfinalyje laimėjusi komanda pateks į olimpiados finalą, kuris vyks 2017 metų spalio mėnesį Vilniuje. Taip pat, iš visų pusfinalių bus renkama papildoma, 10-oji finale dalyvausianti komanda, o dar 2 komandos turės progą laimėti kelialapius į finalą, atlikdamos papildomą vasaros kūrybinę užduotį.


„Žalioji olimpiada“ yra pirmasis nacionalinis konkursas, kurio metu moksleiviai skatinami ugdyti ekologinį sąmoningumą ir galvoti žaliai. Konkursą organizuoja VšĮ „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „RV Agentūra“.