Naujovė Lietuvoje – animuoti filmukai apie rūšiavimą ir perdirbimą

2016-09-05
Youtube platformoje bei socialiniame tinkle Facebook pasirodė pirmieji lietuviški animaciniai filmukai apie atliekų rūšiavimą ir perdirbimą. Juose išsamiai pristatoma, kur keliauja gyventojų išrūšiuotos atliekos, kaip jos yra perdirbamos ir vėl atsiduria parduotuvių lentynose. Kiekvieno filmuko pagalba siekiama supažindinti gyventojus su Lietuvoje vykstančiais perdirbimo procesais ir taip parodyti, jog rūšiuoti – iš tiesų verta.

Moko, kodėl rūšiuoti verta

Pirmasis filmukas skirtas supažindinti su pakuotės gyvavimo keliu, kiti trys – išsamiai aptarti, kaip Lietuvoje perdirbamos skirtingos atliekos, kurias išmetame į rūšiavimui skirtus konteinerius. Ties kiekvienu filmuku gyventojai gali rasti trumpą pakuotės rūšies aprašymą, supažindinantį su rūšiavimo nauda aplinkai.Štai, perdirbant popierių, su kiekviena tona išsaugoma net 17 medžių, o nerūšiuotas plastikas vandenynus kasmet užteršia 8 milijonais kubinių metrų atliekų. Stiklines pakuotes apskritai galima perdirbti neribotą kiekį kartų ir taip sutaupyti 35% energijos bei 50% sumažinti oro ir vandens taršą.Rūšiavimas ir atliekų panaudojimas tampa vis svarbesne tema, kadangi didėjant aplinkos taršai, tokiu būdu kiekvienas gyventojas labai ženkliai prisideda prie aplinkos saugojimo.

Paneigiamas mitas, kad atliekos suverčiamos į vieną krūvą Filmuke apie pakuotės kelionę nuo rūšiavimo konteinerio iki parduotuvės lentynos pristatoma, kaip iš tiesų yra surenkamos atliekos ir kur jos patenka iki kol yra perdirbamos. Nors daugelis skundžiasi, kad nerūšiuoja dėl to, jog atliekos yra suverčiamos į vieną krūvą, tačiau tai – tik optinė apgaulė.Rūšiavimo konteinerius ištuštinančios šiukšliavežės viduje dažnai būna keli skyriai. Tad nors skirtingų konteinerių turinys vizualiai yra suverčiamas į vieną mašiną, tačiau joje – nesimaišo. Beje, gyventojų išrūšiuotos atliekos yra vežamos į perrūšiavimo centrus, kur pašalinamos priemaišos, o pakuočių atliekos papildomai išskirstomos pagal rūšis (pvz. plastikas dar skirstomas į keletą „frakcijų“ pagal medžiagas, iš kurių yra pagamintas) ir keliauja į perdirbimo gamyklas. Tad rūšiuojantieji neturėtų baimintis – išrūšiuotomis atliekomis pasirūpinama tinkamai, nes jos yra vertinga žaliava, kuri mūsų šalyje yra panaudojama ne vieną kartą.

Naujas būdas skatinti rūšiuoti

Filmukus pristačiusios pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadybininkė Gerda Vainoriūtė teigia, jog ši edukacinė medžiaga sukurta siekiant pažvelgti į rūšiavimą iš naujos prizmės, pasakojant, kas nutinka pakuotėms po to, kai jas išmetame į rūšiavimo konteinerius: jų laukia ne sąvartynas, o naujas gyvenimas.

„Apie perdirbimą iki šiol buvo kalbama retai, o mes siekiame parodyti, kad perdirbimo nauda – svarbiausias atsakymas į klausimą, kodėl reikia rūšiuoti. Taip mes saugome aplinką nuo taršos, nes atliekos šiame etape tampa žaliavomis. Jei nerūšiuojame, visos mūsų atliekos patenka į sąvartynus, kuriuose perdirbimui tinkamos pakuotės gali irti daugiau kaip 500 metų. Vadinasi, naštą užkrauname ir ateinančioms kartoms. Turime apie tai susimąstyti ir keisti savo įpročius“, – teigia G.Vainoriūtė.

Filmukus nuspręsta kurti animuotus, nes tokio formato edukacinių filmukų mūsų šalyje dar nebuvo – beje, taip juos supras įvairaus amžiaus žiūrovai. Visa informacija apie pakuočių perdirbimą buvo surinkta iš didžiausių Lietuvos perdirbimo įmonių, geranoriškai sutikusių pasidalinti savo patirtimi. „Suteikdami gyventojams daugiau informacijos, siekiame dar labiau motyvuoti rūšiuoti bei didinti lietuvių ekologinį sąmoningumą“, – pabrėžia G. Vainoriūtė.