Lietuvos moksleiviai pasiryžo tausoti aplinką – dalyvaus nacionalinėje Žaliojoje Olimpiadoje

2017-04-06

Šią savaitę prasidėjo „Žalioji olimpiada“ – pirmasis nacionalinis konkursas, kurio metu moksleiviai skatinami ugdyti ekologinį sąmoningumą ir galvoti žaliai. Pirmajame olimpiados etape vyresniųjų klasių mokiniai taupys vandens ir elektros resursus, rūšiuos atliekas bei atliks kūrybines užduotis. Olimpiadoje dalyvauti panoro daugiau nei 30% mokyklų.

Pasak Olimpiados organizatorių, aplinkosaugai Lietuvoje vis dar nesuteikiame pakankamai svarbos. Dažnas nesusimąsto apie vykstančius klimato pokyčius ir nevertina savo indėlio į šių pokyčių prevenciją.

„Deja, suaugusio žmogaus požiūrį ir įpročius pakeisti labai sunku, tačiau atsigręžus į vaikus, matome visai kitokią situaciją - vaikai yra linkę tyrinėti savo aplinką, ieškoti problemų priežasčių, stengtis jas spręsti bei keistis į gerą. Dėl šios priežasties dedame vis daugiau pastangų į jaunimo aplinkosauginį švietimą, ieškome įvairių netradicinių būdų, kaip sudominti jaunąją kartą“, - teigia projektą organizuojančios organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Gerda Vainoriūtė.

„Žalioji olimpiada“ yra išskirtinė socialinė iniciatyva, kuria siekiama netradiciškai perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias, formuoti įpročius, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui.

Projekto partnerės, viešosios įstaigos „RV Agentūra“ direktorė Vaida Griškevičienė teigia, kad projektas vykdomas siekiant parodyti, kokia turtinga ir išradinga yra mokyklos bendruomenė: „su švietimo įtaigomis bendraujame jau ne pirmus metus ir dažnai sutinkame mokytojų, kurie stengiasi vaikams parodyti, jog kiekvienas esame atsakingas už aplinką, kurioje gyvename, ir galime ją susikurti patys. Pamanėme, jog šis konkursas leistų ne tik ugdyti naujus įpročius, bet ir įvertinti jau esamus: juk mokyklų bendruomenės jau dabar rūšiuoja, taupo resursus, atnaujina senus baldus, moko antrinio panaudojimo per technologijų pamokas ir pan. Tad įdirbis jau yra, o mūsų paskatinimas galbūt išjudins tuos, kurie kažkodėl nedrįso žengti pirmo žingsnio patys“.

Į konkursą registruotis galėjo ugdymo įstaigos, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Norą dalyvauti išreiškė net 30 procentų mokyklų. Kaip visuomet, regionų aktyvumas skyrėsi: aktyviausiai registravosi  Šakių, Pasvalio, Rokiškio, Varėnos ir Prienų rajonų mokyklos, o daugiausiai jų užregistruota Vilniaus ir Šiaulių miestuose.

Pirmajame „Žaliosios olimpiados“ etape dalyvių laukia didelis komandinis darbas: mokykloje suvartojamų resursų taupymas: atliekų rūšiavimas, antrinis panaudojimas, taip pat vandens bei elektros suvartojimo mažinimas.

Šie veiksmai  skatins mokyklų bendruomenes susipažinti su pagrindinėmis aplinkai draugiško vartojimo taisyklėmis. Siekiant, jog reikiama informacija būtų lengvai prieinama ir randama vienoje vietoje, išleista nemokama edukacinė „Žalioji knyga“, kurioje jaunimui suprantama kalba perteikiamos pagrindinės gairės, kaip galime rūpintis savo planeta. Knygoje gausu ne tik informacijos, bet ir iliustracijų, kryžiažodžių bei praktinių kūrybinių užsiėmimų pasiūlymų.

„Kaskart ieškome naujų būdų, kaip visuomenei papasakoti apie aplinkosaugos svarbą. Visuomenėje matome puikias tendencijas, atsiranda vis daugiau noro rūšiuoti atliekas, prisidėti prie taršos mažinimo. Tikime, kad tiek „Žalioji olimpiada“, tiek ir kitos edukacinės priemonės padės pamažu keisti lietuvių įpročius, tapti ekologiškai sąmoninga tauta“, - tikina G. Vainoriūtė.

Didžiausias organizatorių siekis, jog resursų taupymas bei taršos mažinimas taptų kasdiene kiekvieno mokyklos bendruomenės nario gyvenimo būdo dalimi, o įgyti įpročiai paveiktų ir tolimesnį ugdytinių gyvenimo stilių. Pasak V. Griškevičienės, net sekant registracijos eigą pastebėta tendencija, jog mokyklas registravo ne tik mokytojai, o ir jų auklėtiniai: „tai labai džiugi žinia, kuri dar kartą leidžia įsitikinti, jog mūsų jaunimui rytojus rūpi ir jie patys imasi iniciatyvos, patys nori keistis. Apskritai manau, jog mokykla yra būtent ta terpė, kurioje turime mokytis ne tik disciplinų, o kaip būti sumaniais plačiąja prasme, tad įvairūs projektai dar labiau praplečia vaikų akiratį ir daro įtaką jų tolimesniam pasaulio suvokimui“.

Daugiausiai mokyklos resursų sutaupiusios mokyklos pateks į antrąjį „Žaliosios olimpiados“ etapą ir delegavę 6 asmenų komandą, turės galimybę laimėti didįjį prizą – kelionę į Europą. Konkurso finalas vyks 2017 metų spalio mėnesį.

Olimpiados naujienas sekite http://www.zaliasistaskas.lt/zalioji-olimpiada.html