Jau antra savaitė Lietuvoje vyksta respublikinio konkurso „Kamštelių vajus ’15“ finalas

2015-10-16
Ketvirtus metus Vš Į „Draugiški šeimai“ organizuojamas ekologijos konkursas “Kamštelių vajus” artėja prie finišo – per artimiausią savaitę visuose surinkimo punktuose bus pristatyti, pasverti ir priduoti perdirbti visi šiemet surinkti plastikiniai butelių kamšteliai.

Šių metų konkurso finalo metu net dvylikoje Lietuvos miestų įrengti kamštelių surinkimo punktai: jau surinkta beveik 4222 penkios tonos plastikinių butelių kamštelių: Utenoje – 886 kg, Panevėžyje – 613 kg, Joniškyje – 1064 kg, Mažeikiuose – 444 kg, Plungėje – 321 kg, Šilutėje – 299 kg, Kelmėje – 595.

Artimiausią savaitę kamšteliai bus renkami: Spalio 15 d. – Kaune, Spalio 16 d. – Marijampolėje, Spalio 19 d. – Alytuje, Spalio 20 d. – Druskininkuose ir Spalio 21 d. – Vilniuje.

Šių metų konkursui prisiregistravo pustrečio šimto komandų iš įvairių Lietuvos miestų. Tai įvairios mokymo įstaigos, bendruomenės, pavienės šeimos. Konkurso organizatoriai skaičiuoja, kad kamštelius visoje Lietuvoje renka apie trys šimtai tūkstančių žmonių.

„Kasmet važiuodama per Lietuvą rinkti kamštelių įsitikinu, kad į jų rinkimą įsitraukę tūkstančiai vaikų ir suaugusių. Vieniems tai žaidimas, kitiems – didelė prasmė ir sąmoningas gamtos švarinimas. Bendraudama su konkurso dalyviais prisiklausau visokių keistų istorijų. Kai kurie dalyviai negali praeiti nei pro vieną numestą kamštelį, renka juos net į užsienį atostogauti važiuodami ir skraidina namo lagaminuose. Kai kuriems padeda užsienyje gyvenantys draugai – siunčia kamštelius iš Norvegijos, Anglijos. Kartais man tai panašu į masinę psichozę ir niekaip negaliu paaiškinti jos dydžio. Gal žmonės pavargo, neturi vilties ir jiems reikia žaidimo? O gal kaskart pakeldami kamštelį jaučiasi ramiau, nes prisideda prie taršos gamtai mažinimo? Tikiu, kad toks gausus dalyvių būrys šiemet surinks apie dešimt tonų kamštelių. Pernai konkurso dalyviai surinko 7909 kilogramus, o pirmaisiais konkurso metais nesurinkom nei tonos. Šiemet prieš atiduodami kamštelius perdirbimui šiek tiek pažaisim su jais – Alytuje ir Vilniuje bus įrengti pramogų baseinai, kuriuose vaikai galės „maudytis“ ir taškytis kamšteliuose – pasakoja konkurso sumanytoja ir organizatorė Birutė Jakučionytė.

Perdirbimo įmonės UAB „Plastic chips“, kuri ir supirks visus surinktus kamštelius, vadovas Darius Šikarskas sako: „Su dideliu džiaugsmu prisidedame prie „Kamštelių vajaus“ nes pagrindinis mūsų įmonės tikslas – maksimaliai sumažinti atliekų patekimą į sąvartyną. Plastikinis kamštelis – labai smulki, nereikšminga šiukšlė, tačiau per „Kamštelių vajų“ surenkami kamštelių kiekiai yra tikrai įspūdingi.“

Organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadybininkė Gerda Vainoriūtė teigia: „Šio konkurso sėkmė parodė, kad kartais pavienių asmenų iniciatyvos gali tapti sisteminiais pokyčiais visoje šalyje – šiandien kai kuriuose Lietuvos miestuose tikrai sunku surasti numestą plastikinį butelio kamštelį – visi jie kruopščiai surenkami ir priduodami perdirbti. Per kelis metus šis konkursas tapo didžiausiu mūsų finansuojamu socialiniu projektu vaikams. Jį pristatysime ir spalio 21 dieną vyksiančioje metinėje konferencijoje apie pakuočių atliekų tvarkymą „Sėkmės taškas – partnerystė“, kurioje dalyvaus valstybinių institucijų, verslo ir visuomenės atstovai.“

Konkursui prizus įsteigė: VšĮ „Žaliasis taškas“, UAB „Alma Littera“, UAB „Šviesa“, Ekodaiktai.lt, UAB „Švaros gidas“, UAB „Diurablis“, UAB „Pramogų vėjas“, Druskininkų vandens parkas, Mažeikių, Joniškio, Plungės, Šilutės ir Kelmės savivaldybės.