Apie atliekas – per kino meną

2016-10-17
Lietuvoje spalio 13 – 23 d. Vilniuje bei kituose Lietuvos miestuose vyksta 10-asis žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus kinas“, tarp kurio pagrindinių rėmėjų šiemet – organizacija Žaliasis taškas.

Šių metų Nepatogaus kino „Žaliosios programos“ dėmesio cente – atliekos, jų poveikis aplinkai bei žmonėms. Festivalio „Žalioji programa“ pristato net keturis filmus apie tarptautinę atliekų krizę visame pasaulyje ir kūrybiškus jos įveikimo būdus. Šiais filmais kartu su festivaliu „Nepatogus kinas“ rūpinasi „Žaliasis taškas.“

Žaliosios programos organizatoriai stengiasi dėmesį atkreipti ne vien į atliekų problematiką, tačiau ir užmegzti dialogą bendruomenėje, atsakyti į gyventojams kylančius klausimus bei įkvėpti keisti savo kasdienius įpročius.

Po trumpametražio filmo “Vientisas srautas”, kuriame žiūrovams vizualiai buvo rodoma, kaip didžiausioje rūšiavimo gamykloje JAV visų tipų atliekos yra surenkamos kartu ir skirstomos specialia technika, buvo inicijuojama diskusija, kurioje dalyvavo ir VšĮ “Žaliasis taškas” atstovė Gerda Vainoriūtė, atsakiusi į salėje susirinkusios publikos klausimus tiek apie rūšiavimą, tiek ir apie atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje.

Šeštadienį, spalio 15-ąją kino teatre “Skalvija: vyko kito kino filmo “Šiukšlyno simfonija” pristatymas. Lūšnynas šalia vieno didžiausių Pietų Amerikos sąvartynų ir klasikinė muzika – skamba gana nesuderinamai. Bet tik ne Paragvajaus Cateura priemiestyje, kur sąvartyno pašonėje susiformavusio kaimelio bendruomenė deda visas pastangas, kad sąvartyne augantys vaikai turėtų galimybę ištrūkti iš skurdo. Pagrindine vaikų ugdymo priemone tampa iš įvairių atliekų pagaminti muzikos instrumentai ir muzikos mokytojo pastangos. Kai „Perdirbto orkestro“ istorija pasiekia internetą, įvyksta sprogimas – pasipila kvietimai į užsienio šalis, pasiūlymai koncertuoti, didžiausiose šalies koncertų salėse iššluojami bilietai.

Šis filmas buvo pristatytas itin originaliai – popietė buvo skirta šeimoms, tad kol tėvai žiūrėjo filmą, vaikai su savanoriais gamino įvairius dirbinius iš atliekų.

Žaliosios programos filmai bus rodomi Vilniaus, Kauno, Rokiškio, Šiaulių, Utenos ir Tauragės kino teatruose.