GPAIS numatomas pereinamasis laikotarpis

2017-12-01

Žaliasis taškas, atsižvelgdamas į Organizacijos narių išreikštą susirūpinimą dėl Aplinkos ministerijos kuriamos „Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos" (GPAIS) trūkumų, kreipėsi į valdžios atstovus dėl susidarančių problemų sprendimo bei tinkamo pasirengimo pereinant prie didelės apimties informacinės sistemos taikymo.


Teisės aktai numato, kad didelis skaičius, iš viso apie 25.000 įmonių ir organizacijų įpareigojami teikti informaciją per GPAIS, visą procesą kontroliuojant jau nuo 2018 m. sausio 1 d.


Žaliasis taškas, kartu su Lietuvos pramonininkų konfederacija bei kitomis verslo įmones vienijančiomis organizacijomis, pritardami iniciatyvai kurti GPAIS, kaip įrankį patikimam gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos duomenų surinkimui, jų analizei ir kontrolei, ne kartą teikė pasiūlymus dėl efektyvaus minėtos sistemos diegimo.


Siekiant sklandaus GPAIS veikimo ir funkcionavimo užtikrinimo bei mažinti klaidų, kurių pasekmės gali tapti itin skaudžiomis verslui, tikimybę, lapkričio 24 dieną LR Vyriausybei, Aplinkos ministerijai bei Aplinkos apsaugos komitetui išsiųstas raštas su konkrečių problemų įvardijimu bei siūlymu GPAIS naudojimo visų reikalavimų imtimi prievolės įsigaliojimą atidėti.


Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Investuotojų forumo, Lietuvos prekybos ir amatų rūmų asociacijos bei Žaliojo taško pasirašytame dokumente prašoma atsižvelgti į diegiamos sistemos trūkumus bei pratęsti bandomąjį eksploatacijos etapą, leidžiant ūkio subjektams tinkamai pasiruošti darbui su naująja GPAIS ir metus po GPAIS paleidimo galimų klaidų bei pažeidimų griežtai nevertinti, t. y. už juos netaikyti atsakomybės.

 

Pastangos ir siūlymai neliko nepastebėti

 

Remiantis naujausia ministerijos išplatinta informacija, diegiant GPAIS iki 2018 m. birželio 30 d. bus numatomas pereinamasis pusmečio laikotarpis, kurio metu įmonės galės prisitaikyti prie naujovių. AM viceministras Dalius Krinickas pažymėjo, kad „GPAIS nėra lengvai perkandamas riešutėlis, todėl numatome pereinamąjį pusmečio laikotarpį – iki 2018 m. birželio 30 d. – įmonėms prisitaikyti prie naujovės. Siekdami palengvinti duomenų perdavimą GPAIS, planuojame sukurti įvairių integracijų, kad verslo subjektai galėtų teikti duomenis iš savo verslo valdymo sistemų.“ Pereinamasis laikotarpis bus reglamentuotas aplinkos ministro įsakymu.

 

Ministerijos atstovai pažadėjo, jog rengs tvarkos aprašą atvejams, kuomet nėra techninių galimybių naudotis GPAIS bei ieškos sprendimų, kad būsima tvarka iš tiesų vestų į tikslą – tiksli, skaidri, visuotinė apskaita – dėl ko sutaria Vyriausybės, ministerijų, atsakingų institucijų bei verslo atstovai.

 

Daugiau informacijos bei  mokymų medžiagą apie GPAIS galite rasti Aplinkos ministerijos puslapyje. GPAIS naudojimosi vadovus ir instrukcijas bus galima rasti puslapyje www.gpais.eu. Jame bus paskelbti ir telefonų numeriai bei el. paštas, kuriais bus teikiamos konsultacijos, nuo sausio 1 d.